neděle 17. dubna 2016

Srovnání americké a české školy

Momentálně bych se měla věnovat povinné četbě knihy Black Hawk Down (Černý jestřáb sestřelen), ale po-narozeninové prokrastinování mi našeptává dělat cokoliv jiného než číst, tak pro změnu zase píšu...
Ještě předtím, než jsem odjela do Států jsem si myslela, že školní rok 2015/16 pro mne bude ve znamení nové rodiny a užívání. Na školu jsem vůbec nemyslela, všichni mi říkali, že to bude hračka a měli pravdu. Myslela jsem, že si budu užívat nové prostředí, které jsem nutně potřebovala, a že má nová rodina pro mne bude prioritou. To se také nezměnilo, jen jsem do té své snové představy musela vtěsnat i tu jedinou povinnost, kterou tu mám-školu.
Už to, že si sami můžete vybrat jakékoliv předměty, Vám dává neuvěřitelnou volnost. Ať už si ale zvolíte cokoliv, nebude to těžké. Upřímně, já se tu neučím, jen dělám domácí úkoly, kterých bylo na začátku školního roku víc než dost a jazyková bariéra mi také nepomohla, ale teď ke konci už skoro žádné nemáme. Pokud od roku v US očekáváte nové znalosti, tak bych doporučila si navolit takzvané AP předměty (AP=Advance Placement neboli těžší level). Problém ale budete mít v tom, že tyto AP předměty si můžete zvolit až po tom, co jste dokončili základní levely daného předmětu (např.: musíte si postupně navolit Chemii 1, Chemii 2, Chemii 3 a až po tom můžete AP Chemii). Jelikož jste tyto předměty u nich neměli, tak Vám to nebudou chtít dovolit a to zkrátka z toho důvodu, že jim nemůžete zaručit, že jste na stejné/vyšší úrovni znalostí. Obecně lepší variantou pro vzdělání tady jsou soukromé školy. Má nejmladší sestra Anna, která je momentálně prvákem na střední soukromé škole, se učí těžším věcem než já ve čtvrťáku na státní škole.
Vše se tu učíme hrou. Na příklad můj nejtěžší předmět-Americká historie(cíleně říkám nejtěžší a ne těžký). Z pravidla jednou týdně hrajeme vědomostní hru, koukáme na dokumentární film a všechny aktivity zahrnují práci s počítačem. Poznámky si vedeme na tzv. Google Drive, který máme spojený s Google Clasroom (online učebna, kde můžete najít veškeré úkoly, dokumenty, vůbec cokoliv co jsme se učili, co jsme při hodině dělali). V podstatě jen bezmyšlenkovitě opisujeme poznámky, které jsou promítány na interaktivní tabuli, již předepsané v podobě jednotlivých bodů.
Mé známky jsou po většinu času samá "Áčka", jedině historie mi kolísá mezi 89%, což je "B" a 95% neboli "A". Absolutně nechápu, jak někteří studenti mohou mít "C" nebo "D", natož propadat, to se totiž musíte snažit propadnout.
Věřím, že Univerzity jsou na tom o dost lépe, i když to sama nemohu posoudit, ale to neuvěřitelně drahé školské...
Nějak mě nenapadá co víc dodat.. snad jen, že jsem ráda, že mé potomstvo nebude mít americké vzdělání, haha...

3 komentáře:

  1. Není to na všech školách, že ti nedovolí si vzít AP předměty. Stačí se snima domluvit, že to zkusíš a pokud to nepůjde, tak si to dáš na nižší level. To záleží na školách. To proč je těžké propadnout je dané zákonem "No child left behind". Je to celkem komplikované. Je to založeno na myšlence, že kvůli otroctví jsou černoši v USA pozadu, a že ve škole je to pro ně nevýhoda. Tenhle zákon se už obrátil párkrát proti učitelům. Několikrát se stalo, že nechali vyhodit učitele za to, že nechal propadnout studentu. Je to naprosto šílené. It doesn't make any sense at all.

    OdpovědětVymazat
  2. Věřím, že to tak všude není, ale mě nedovolili ani Keramiku 2, a to jsem keramiku několik let doma měla (jako kroužek) natož AP předměty..

    OdpovědětVymazat
  3. Je to pro tebe lehké jelikož máš nízký level předmětů. I kdyby jsi měla AAAA tak se s tím asi na univerzitu nedostaneš. Ti co chtějí na ty univerzity určitě musí odstudovat AP. My se u nás divíme, že jsou v USA všichni na střední a oni to tam mají takto podělené tu náročnost. Nejsem si jistá, ale oni pak nedostanou ani diplom (k tomu musí odstudovat určitý level). M

    OdpovědětVymazat