neděle 27. března 2016

Jarní prázdniny v Puerto Vallarta, Mexiko


Měla jsem to štěstí, strávit jarní prázdniny u moře. Vyrazili jsme do Mexika a to už ve čtvrtek, tudíž jsme si prodloužili prázdniny o jeden den. Puerto Vallarta je to nádherné místo, ale mimo hotelový resort velmi chudé. Byl to jeden z mých nejakčnějších, zahraničních výletů a společně jsme si to moc užili!
Hned první den jsem ztratila sluneční brýle v moři, kvůli velkým vlnám. Málem jsem se utopila a písek jsem měla doslova všude, ale alespoň mám co vyprávět. Druhý den jsem se spálila, i přes ochranný faktor 50 a do dnes se mi loupe kůže na levé straně celého těla.
Nejsem fanoušek Mexické kuchyně, lepé řečeno nemám ráda pálivá jídla a kromě guacamole("avokádová pomazánka") sním cokoliv jiného než Mexický pokrm. Ale i přes mou vybíravost jsem si užívala mořské plody, čerstvé ryby a ovoce, ale i pizzu a hamburger.
Za těch pár dní jsem pochopila, že mexické umění řídit ve městě, je život ohrožující sport.
Předem se omlouvám, některé fotky jsou focené na GoPro a ta kvalita není nic moc..
Jsem si jistá, že mi více jak půlka fotek chybí, ale nemůžu je momentálně najít, tak je asi přidám do jiného příspěvku.

Plavali jsme s lachtany! Dostali jsme od nich pusinku na tvář popřípadě na rty, pro ty odvážnější.

Chlupatý lachtan jménem Rex, si mě zamiloval.























Se sestrami v restauraci Le Kliff, kde jsem měla toho nejúžasnějšího humra.

Moji úžasní rodiče, za které jsem neskutečně vděčná!


Jezdili jsme na kajacích...


...pokoušely jsme se s mamkou o paddleboarding...


...šnorchlovali jsme...
V ten den, kdy jsme vyrazili na tento výlet, bylo zataženo a tak jsem byla ráda,že jsem si mohla půjčit neoprenový oblek. Deset minut jsem se s pomocí Anny soukala do mokrého obleku, ale stálo to za to!

Byli jsme se podívat i na ukrytou pláž v menším ostrově, poblíž našeho hotelu.


Má každodenní snídaně. Objevili jsme restauraci Los Alcatraz a už jsme nešli nikam jinam.


Se sestrou Annou jsme "drinkovali" co to šlo. Samozřejmě nealko...




neděle 28. února 2016

Co si přivézt?!

Pokud se chystáte do zahraničí na delší dobu a to nejen jako výměnný student, myslím, že tento článek oceníte. Já jsem ho byla bývala potřebovala nutně. Nesmyslně jsem si přivezla neuvěřitelnou kupu oblečení a krámů, které jsem doposud nepoužila...
Základem je si zjistit jaké roční období na Vás čeká v průběhu celého Vašeho pobytu. Já jsem si pečlivě vygooglila "Kansas roční teploty", ale bylo mi to k ničemu. Pravdou je, že globální oteplování už není jen nějaká teorie. Tudíž jsem letos nezažila pořádnou zimu, ani sníh a to jsem si přivezla rovnou zimní bundu i kabát, protože Google mi řekl, že Kansas v zimě=sníh a mráz. Zeptejte se své hostitelské rodiny, jaké celoroční podmínky na Vás čekají. Mezi dalšími blbostmi, které jsem si přivezla byla i zubní pasta, armáda makeupu, který stejně nepoužívám, ale ráda vlastním, batoh a dvě kabelky, spoustu bot, polštář, ba i celou bižuterii, kterou vlastním! Nechápu na co jsem tenkrát myslela.. Můj kufr měl 7kg nadváhu, než je povoleno (tj. 23kg) a měla jsem problém ho sama přesunout z místa na místo.
Tak co si tedy zabalit?! Pokud si nejste jistí, jestli si danou věc vzít sebou nebo ne, zeptejte se sami sebe:"Existuje daná věc v mé cílové destinaci, tj. mohu si ji v případě nutnosti koupit? Zabalil/a jsem si už věc podobnou? Je to věc, kterou využiji? Závisí na tom můj život pokud danou věc nechám doma?". Jsou-li vaše odpovědi následující: Ano-Ano-Ne-Ne, můžete s klidnou myslí nechat věc doma.
Naopak věci, které rozhodně doporučuji si s sebou vzít jsou léky. Ironicky zrovna já, jsem na to úplně zapomněla. Prášky proti bolesti, kapky do očí, léky na alergie,popřípadě léky na něco, na co trpíte si rozhodně zabalte. Tady v Americe jsou i pitomé čočky na předpis, tudíž si přivezte dostatečné množství na délku celého pobytu, pokud možno.
Berte to tak, že čím méně si toho přivezete, tím více si můžete odvézt zpátky domu!

pondělí 22. února 2016

Life update

Je to tady, už mi to vůbec nemyslí v češtině. Nedokážu si přeložit "life update" aniž by mi to neznělo retardovaně. ?"Životní aktualizace"? ...zkrátka life update, jen krátká zpráva co se mi teď v životě děje, co dělám, co mě čeká..
Jak už jsem naznačila, angličtinu jsem vzala za svůj rodný jazyk. V angličtině přemýšlím, sním, angličtina se stala součástí mého života, tudíž prosím omluvte mou češtinu, lépe už to asi napsat nezvládnu, i když si to po sobě přečtu..
Čas tady se mi výrazně zkrátil a to až tak, že se mi to nelíbí. Tvrdou pravdou je, že se mi nechce domu. Pochopitelně mi chybí táta a ségra a naši dva vořeši a také blízká rodina, ale život tady se pro mě stal velice jednoduchým k žití. V podstatě nemám žádné dramatické povinnosti, kromě školy atd., ale to ne ní nic těžkého, když pomyslím na to, že mám opustit ty lidi, se kterými jsem strávila posledních 7 měsíců, a kteří mi podstatně změnili život, kteří změnili mě. Při pomyšlení na návrat se bohužel umím soustředit jen na ty podstatné životní mezníky, kterými budu muset projít, a které mě stresují už teď. Vidím matiku, po roce bez jakékoliv matiky, uups, vidím novou třídu, maturitu, přijímačky na vejšku plus výběr vysoké, vidím pravděpodobné odstěhování na kolej a nemyslím si, že jsem na to připravená.
Těším se na jarňáky(11.-20. března)! Máme v plánu Mexiko, Puerto Vallarta a odétáme už desátého, tak si to prodloužíme! Vyloženě prahnu po pláži. Už se vidím v mém zbrusu novém, bílém, vorvaním těle rozvalená na lehátku, jak chytám bronz! Po konci školy plánujeme ještě jeden výlet a to po Státech, tak Vám ještě dám vědět, až to bude jisté.
Vím, že spolužáci budou mít tento pátek maturitní ples a mrzí mě, že tam nejsem, tak si snad zaskypujeme se spolužáky, jak mi to Vendelín slíbil. Náš maturák bude až v květnu a to sedmého. Mám vyhlédnuté šaty od Sherri Hill, to by byl splněný sen je mít a vejít se do nich! Mimochodem mám v dubnu narozeniny, chichichi, ale nic tím nenaznačuji.
Mám pocit, že jsem s Vámi chtěla sdílet ještě něco, ale už si nepamatuji co to bylo..

Pac a pusu, stýská se mi.

Makanka

neděle 21. února 2016

Amerika ujíždí na... #1

Pro tento článek jsem sbírala své poznatky opravdu dlouho. Začala jsem 17.10.2015!

Je to jen seznam věcí, úchylností které mě překvapily, a které jsem s Vámi chtěla sdílet pro pobavení!

-První věc, které jsem propadla i já jsou termosky/láhve na nápoje. Je to nebezpečný koníček zvláště pro výměnné studenty z hlediska skladnosti, finanční stránky a také, jak to má pak člověk odvézt domu...
-Trička. To je nemoc. Američané si nechávají vyrábět trička ke každé příležitosti, ať už je to jakkoliv nepodstatná událost. Naštěstí pro mě se v tomto případě umím držet zpátky a triček z různých zážitků mám jen 7.
-Výběr jídla. Američané jsou schopní jet přes půl města pro led, jen proto, že Sonic(fastfood) má údajně lepší led. No já osobně v tom rozdíl nevidím ani nechutnám.
-K ledu se také pojí ledové tříště. Ať už je léto nebo zima, kterou jsme bohužel letos neměli, tříště se tu srkají denně. Nezáleží ani na tom, kolik je hodin, většina fastfoodů má otevřeno nonstop...
-Věřte, či ne, nejsme jediný národ tragédů s ponožkami v sandálech! Až na ten rozdíl, že tady to frčí mezi mladými a starší už by si to na sebe nevzali.
-IHOP. International House of Pancakes, aneb prostě snídaňový podnik si tu zamilujete ihned při první návštěvě. Také mají otevřeno nonstop, tudíž tu brzy ráno najdete střízlivějící a většinou podivné osoby.
-Předvařené jídlo je tu mým denním chlebem. Osobně se mi to nechutí a tak vařím čas od času sama a z čerstvých ingrediencí. Nevěřila jsem vlastním uším, když se mě kamarád zeptal "Co je tohle?" a prstem ukazoval na hlávku česneku.
-Z takzvaných "chubbies" kraťasů se mi podlamují kolena. Jsou to kraťasy více než nevhodně krátké pro pány, ovšem jsou tu velice populární, a tak se bavím při každodenní přehlídce "chubbies" a pánských kuřecích nožek.
-Mexické jídlo. Spíš Americká verze mexického jídla, kterou jsem si nezamilovala, ale má rodina to miluje.

PS. Musím se přiznat.. Vy co mě sledujete na Snapchatu víte, jak tragicky dopadl můj pokus o vánočku. Těsto mi vůbec nevykynulo, ale i přesto jsem se rozhodla smotat cosi co připomínalo vánočku a upéct to. TO bylo tvrdé jako vytuhlý cement a nedalo se to pozřít, babičky by se mi vysmály, ještě že nemají Snapchat, haha..

úterý 2. února 2016

Malé zážitky #3

Když Vám hostitelská sestra usne na klíně, znamená to, že je hodně unavená... a asi mě má také ráda.


Táta slavil šedesáté narozeniny, byla to čistě "dospělácká" akce. Přišlo přes 150 lidí a nedalo se tu hnout z místa na místo. A tak naše "dětská" parta pařila v koupelně, kde nikdo nebyl..


Se sborem jsme za odměnu byli v Kansas City na dvou denním výletě. Jeli jsme neděle-pondělí, takže nám byl vyučovací týden zkrácen o jeden den, boží! Výlet zahrnoval aquapark, divadlo s obědem, workshop na našich nových písních a nákupy!


Minulý pátek jsem nevěřila vlastním očím, když jsem se konečně dostala ze školy, Měli jsme neuvěřitelných 22 stupňů Celsia, tak jsem toho ihned využila a vypravili jsme se se psy na výlet. Nakonec jsem byla utahaná víc než oni...


Kamarádi mě vzali na rodeo. Je to děsivé, ale zároveň zábavné!-Marianna, Colton, Antavious, Tyler




Naši mě požádali zda-li bych jim nepomohla s novou reklamou na jejich business. Dnes můžete vidět billboardy s tímto plakátem po celé Wichitě. Mnoho lidí mi řeklo, že by mě nepoznali, no já bych se také radši nepoznala...

Máme dokonce i placky, o které se ve škole poprali... mě žádná nezbyla...

Je to nakažlivé...

Na začátku ledna jsme ve škole měli další tanec s motivem "Glowstick get down", tudíž jsme byli oblečeni do neonových barev nebo v bílém.

Skladba všech dívek mé první vyučovací hodiny.-Martina, Kassie, Marianna, Kristie

neděle 17. ledna 2016

Nové pololetí, nový rozvrh!

Naprosto si nechci připustit, že jsem za půlkou. Je pravda, že se mi občas zasteskne, ale jeden čokoládový donut to ihned spraví, haha, to jsem ale vtipálek.. Stal se tu ze mě hrozně sarkastický člověk, ale vůbec mi to nevadí.
Přišlo nové pololetí a s ním i nový rozvrh. Volila jsem si předměty podle toho co mě baví a co musím povinně mít, tak prosím všechny, kteří mě za můj nový rozvrh budou chtít kritizovat, ať se kousnou do jazyka a spolknou svou kritiku.

1. hodina: Posilovna
Trochu jsem se toho ze začátku bála, ale je to pohodová hodina. Učitel nám vždy řekne co budeme danou hodinu dělat a kolikrát, ale není to nijak závazné. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy před tím ve svém životě neposilovala se závažím, jsem na sebe hrdá. Celé tělo mám tak namožené, že chodím, jako bych měla jednu nohu kratší. Každý si jedeme podle svého tempa a svých limitů. Jediné co mi vadí takhle brzy po ránu je to převlékání, jelikož většinou jsem stále myšlenkami v posteli. Už se těším na své namakané tělo na konci roku, hahaha... opět sarkasmus...

2. hodina: Historie USA
Tady se nic nezměnilo, učitelka mě stále nemá ráda, já ji také nemusím. Je to má nejtěžší hodina, ale nedá se říct, že je to obtížné. Zkrátka se učíme jen historii Spojených Států a to zábavným způsobem. Není divu, že Američané nemají ponětí o historii světa, jelikož náš učební plán začíná v 17. století. Často pracujeme ve skupinkách, koukáme na videa a soutěžíme ve vědomostních hrách.

3.hodina: Sbor
Naprosto miluji hodinu sboru. Naše škola má 4 sbory a já jsem v takzvaném "Show choir", což je něco na způsob Glee. Nejenže zpíváme moderní i klasické písničky, ale i tancujeme. Zjistila jsem že jsem pěkně mizerný tanečník, ale díky tomu, že jsem vysoká (a to myslím o hlavu vyšší, než všechny ostatní holky v mém sboru), jsem většinou vzadu, takže mě není vidět. Je nás celkem 11 párů plus dva učitelé a naše vystoupení jsou senzační!

4.hodina: Vláda USA
Upřímně zatím moc netuším co si mám myslet o této hodině, jelikož je pro mě nová. Je to jedna z hodin, které mám povinně, ale vzhledem k tomu, že smíme používat naše poznámky při testech, si nemyslím, že to bude obtížné...

Mezi čtvrtou a pátou hodinou mám oběd. Není ani poledne a já už obědvám. To se nedivte, že po škole umírám hlady...

5. hodina: Šití
Hodinu šití jsem si zvolila na doporučení kamarádky a naprosto jsem si tuto hodinu zamilovala. Je jen na mě, jaký projekt si zvolím, jen jich musím udělat určitý počet za semestr. Uvažovala jsem o tom si ušít šaty na maturitní ples, byla by to husťárna, ale obávám se mých chabých dovedností...

6. hodina: Angličtina
Nejde o hodiny gramatiky, i když to bych potřebovala více, ale o hodiny literatury. Minulé pololetí jsme četli Dobrodružství Toma Sawyera od Marka Twaina a od Arthura Millera Čarodějky ze Salemu. Měla jsem potíže s porozuměním, ale tohle pololetí jsme začali Gatsbyho a problémy jsou tatam. Naše paní učitelka je anděl, mám ji moc ráda a stejně tak její hodiny.

7.hodina: Keramika
Náš učitel keramiky je ten nejvíc cool hippie ve svých 40tých letech, jakého jsem kdy potkala. Je zamilovaný do hlíny a jeho zapálení do učení a našich naprosto tragických výtvorů, by se dalo nazvat darem od boha. Po celém dni se vždy těším na sedmou hodinu, až se opět budu moci rýpat v hlíně a nazývat to "mé malé umění".

8. hodina: Advisory-netuším, jak to nazvat v češtině
 Advisory je pouze 30 minutová hodina, ve které si můžete dopsat chybějící testy, pracovat na skupinových projektech, či se jít zeptat učitele na něco, co jste nepochopili. A nebo jako my můžete hrát UNO karty, vztekat se nad rozdílnými mexickými, švýcarskými, brazilskými a českými pravidly a cpát se čímkoliv co po kapsách najdete.

Zdravím všechny své bývalé i budoucí profesory, těším se na Vás a doufám, že na mě budete hodní.
P.S. Netuším zda-li paní profesorka Halenková ví o mém blogu, každopádně vím, že by ji pobavilo, jakou úroveň tu má matematika na středních školách, a že se tu píšou testy z matematiky ve dvojicích...

úterý 5. ledna 2016

Vánoce & Silvestr

Vánoční prázdniny a Nový rok jsme strávili doma. Prázdniny nám začali už 21. prosince, tudíž jsme měli celkem neuvěřitelných 17 dní mimo školu! V sobotu 19tého jsme vyrazili na můj vytoužený výlet do IKEA v Kansas City. Americká IKEA mě zklamala svou maličkostí, ale Švédské masové kuličky to nakonec zachránily! Zbytek dne jsme zakotvili v nákupáku a na večer jsme vyrazily do centra KC a večeři v Paneria- žádná sláva, ale bylo to jediné volné místo, které jsme našli. V neděle byla ve znamení cesty domů a Niki, mé kamarádky, která u nás zůstala přes noc. Hurá, dámská jízda!
V úterý večer jsme vyrazili do Botanické zahrady, která je přes zimu vyzdobená vánočními světélky.
Na Štědrý den jsem si přivstala a připravila rodičům snídani. Skoro celý den jsme vařili večeři, francouzské hovězí po burgundsku, jelikož USA nemá tradiční vánoční pokrm, salát a český bramborový salát, na který jsem byla velice hrdá, jelikož chutnal i sestrám a celý kotel zmizel do tří dnů. Vánoční mše byla neobvykle krátká a tak jsme se pustili do večeře a po té do stolních her.
Překvapilo mě, jak dobře jsem spala. Všichni mi tvrdili, že nadšením nebudu moci usnout, ale já jsem zařezávala až do půl desáté, haha. Rozbalování dárků byla sranda. Dostala jsem víc věcí, než si zasloužím, ale udělalo mi to radost.
Na Silvestra jsem měla pár kamarádů u nás doma a i s přespáním. Skoro jsme prošvihli tu chvíli, kvůli hraní stolních her a karet.

Vánoční výzdoba Kansas City byla kouzelná.



V botanické zahradě.


Snídaně mnou ukuchtěná na Štědrý den.

V kostele a Bruce nedává pozor.. haha

Sesterská láska, aneb kdo koho umačká dřív.


Štědrovečerní večeře.. ten kapr mi už po dvou letech opravdu chybí!

Anna dostala k Vánocům postel, tak jsme ji barvily na bílo.

První "sníh" a pořádná zima!

Silvestrovká crew ve složení: Gustavo, Martina, Kristie, Manýs, Cocoa, Niki, Ramsey

Mimochodem, píšu nesmysly? Nebo se mi to jen zdá?! Mám naprosté zatmění co se týče skladby vět...